Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

Przed Euro 2012

Przed Euro 2012

  Z pewnością było to ważne wydarzenie w historii światowego futbolu....

Skoki Red Bull na Rapa Nui

Skoki Red Bull na Rapa Nui

  Na Rapa Nui rozegrano pierwsze w 2011 roku zawody Red Bull Cliff...

Na drodze ku demokracji

Na drodze ku demokracji

W jednym z wydań "The New York Times" mogliśmy przeczytać relację z Rapa Nui....

Wyspa Wielkanocna na starych fotografiach

Wyspa Wielkanocna na starych fotografiach

Wiele z tych zdjęć ma grubo ponad sto lat. Część z nich wykonał William J....

Żywy języka Rapa Nui

Żywy języka Rapa Nui

Biuro ds. Indian Wyspy Wielkanocnej przekazało Akademii Językowej Rapa Nui 90...

Ginąca rafa kolarowa

Ginąca rafa kolarowa

Mieszkańcy Rapa Nui alarmują! Kolonie koralowe wokół wyspy są coraz rzadsze....

Obradowało Zgromadzenie Polinezji Francuskiej

Obradowało Zgromadzenie Polinezji Francuskiej

„Większość Rapanujczyków opowiada się za niepodległością Wyspy” –...

Kontrowersyjne reality show

Kontrowersyjne reality show

Producentem, który zamierza zrealizować na Rapa Nui "reality show" jest...

Rapa Nui została wybrana najbardziej popularną wyspą w Ameryce Południowej

Rapa Nui została wybrana najbardziej popularną wyspą w Ameryce Południowej

Ranking opracował portal turystyczny TripAdvisor, na podstawie opinii...

Ekologiczny dom na Rapa Nui

Ekologiczny dom na Rapa Nui

Ponad 50 000 aluminiowych puszek, 4500 pudełek typu Tetra Brik (kartoniki, w...

Ocalić język od zapomnienia

Ocalić język od zapomnienia

Całkowita wartość inwestycji to 130 mln dolarów. Pieniądze te zostaną...

Przed międzynarodowym trybunałem

Przed międzynarodowym trybunałem

Przewodniczący Parlamentu Rapa Nui, Leviante Araki, oświadczył w mediach, że...

Nikłe szanse Rapanujczyków na niezależność

Nikłe szanse Rapanujczyków na niezależność

"Istnieje niewielka szansa na korzystne orzeczenie w tej sprawie" - uważa...

Kłopotliwa liczba mieszkańców

Kłopotliwa liczba mieszkańców

Wyniki ostatniego spisu ludności Rapa Nui potwierdzają obawy rdzennych...

Rapa Nui, kult człowieka-ptaka

Rapa Nui, kult człowieka-ptaka

Kluczem do zrozumienia kultu Człowieka Ptaka rozpowszechnionego na Wyspie...

20/03/2017
radioRadio Manukena rozpoczęło nowy rok od zmiany ramówki. Stację można słuchać na częstotliwości 88,9 FM, w godzinach od 8.00 do 22.00. Jedną z najważniejszych nowości jest to, że każdy z programów radiowych...
02/03/2017
forceW hangarze w Mataveri, przy samolocie Boeing 767, ośmiu pracowników Air Force, specjalizujących się w wyszukiwaniu zaginionych ludzii ratownictwie lotniczym, otrzymało wyjątkowe odznaczenie - Piocha...
28/02/2017
krolowaTahira Nahoe została wybrana królową tegorocznego festiwalu Tapati. Jak przyznaje, od dzieciństwa brała udział w różnych konkursach tanecznych i sportowych składających się na to wydarzenie. W wieku 10...

316

 

Odkąd Rapa Nui odkrył Świat Zachodni jej mieszkańcy stali się więźniami własnej wyspy.  I to chyba mroczniejszy okres Wyspy Wielkanocnej, niż jej tajemnicza przeszłość. Nikt nie miał pomysłu na to, co zrobić z tubylcami. W końcu znaleziono im zajęcie - morderczą pracę w kopalniach Peru, na etacie niewolnika. W 1888 r. Rapa Nui przygarnęło Chile, ale dopiero w 1933r. oficjalnie przyłączono "zamorską posiadłość" do państwa chilijskiego.


Do 1966r. Rapanujczycy byli skoszarowani na terenie niewielkiej osady - Hanga Roa. Dziś to jedyne miasto na wyspie i jej stolica. Zabroniono im tego, co stanowiło ich tradycję i kulturę - hodowli i rybołówstwa. Dopiero z czasem przyznano im obywatelstwo chilijskie i prawo do wolnego poruszania się po całej wyspie. Chile potraktowało Rapa Nui jako ziemie państwową, dzieląc ją i sprzedając według własnego uznania, lekceważąc przy tym terytoria klanów. Tymczasem własna ziemia to dla każdego plemienia świętość. Polecam przeczytać ten artykuł.


Autochtoni widzą, że na własnej wyspie stali się tylko jej atrakcją. Nawet turystyką zajmują się przyjezdni z kontynentu Chilijczycy. Postanowili protestować. - kliknij - Znając swoją ponurą przeszłość i widząc jak jest dziś, zaczęli domagać respektowania własnych praw. Teraz ich ojcowizna znajduje się w rękach przedsiębiorstw oraz prywatnych właścicieli spoza lądu.

 

Niepokoi ich również napływ tak wielu Chilijczyków, którzy w dobie światowego kryzysu, przyjeżdżają na Wyspę Wielkanocną i odbierają im chleb. Zwracają również uwagę na problem opieki zdrowotnej i ochrony środowiska. Po raz pierwszy zaprotestowali w 2009r. Wkroczyli wówczas na lotnisko, by zwrócić uwagę na problem niekontrolowanej migracji. Sytuacja zaostrzyła się, gdy w sierpniu 2009r. przedstawiciele klanów wkroczyli do obiektów wybudowanych na bezprawnie odebranych im ziemiach. Okupowali m.in. pięciogwiazdkowy hotel „Hanga Roa”, co nie mogło spodobać się władzom.


Początkowo wydawało się, że chilijski rząd chce porozumienia. Rozpoczęto nawet obustronne rozmowy. Niestety znów nie uszanowano zwyczajów rdzennych mieszkańców Rapa Nui i nie pozwolono, by w negocjacjach wzięli udział przedstawiciele poszczególnych rodzin. Próby rozwiązania konfliktu zakończyło przeprowadzenie kilku gwałtownych eksmisji. Policjanci siłą usunęli protestujących ludzi z okupowanych przez nich budynków.

 

 

Do walki doszło pod koniec 2010r. Zaczęło się 3 grudnia od brutalnego pobicia Leviante Arakiego, przewodniczącego parlamentu Rapa Nui. Co najmniej 20 osób pobito, wiele z nich zostało poważnie rannych. Prawdziwa bitwa rozegrała się 29 grudnia. Tego dnia zebrał się parlament Rapa Nui, do którego nagle wkroczyło dwustu policjantów. W ruch poszły kamienie i pięści. Mundurowi pobili kilkadziesiąt osób w tym kobiety i dzieci. Aresztowano 24 osoby. Prezydent Chile nie odpuszcza. Przekonuje, że wraz z służbami porządkowymi będzie czuwać nad realizacją wyroków sądowych, zakładających eksmisję klanów Rapa Nui.
 

Co dalej z Wyspą?
 
Choć szacuje się, że kiedyś Wyspę Wielkanocną zamieszkiwało nawet 10 tys. osób, dziś liczy ona ok. 3500 mieszkańców (choć ta liczba jest niepewna ze względu na stałą migrację Chilijczyków na Rapa Nui, przede wszystkim do pracy w branży turystycznej). Od momentu aneksji do Chile w 1888 roku, Rapanujczycy byli zmuszeni do ponownej oceny swojej tożsamości. Szczególnie od 1966 r., kiedy rząd w Santiago przyznał im chilijskie obywatelstwo. W ostatnich latach słychać jednak coraz więcej głosów, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, zwolenników rozpoczęcia przez Wsypę Wielkanocną drogi do samostanowienia.


Rdzenni mieszkańcy Rapa Nui mogą pochwalić się bogatą kulturą i mitologią, które nadal zajmują centralne miejsce wśród wokoło 36 klanów. Jeden z nich - rodzina Hito, sprzeciwił się budowie różnych atrakcji turystycznych na wyspie, twierdząc, że takie obiekty są budowane na ziemi przodków. Jego członkowie przekonują, że ich przodkowie, którzy byli analfabetami zostali w przeszłości oszukani, a następnie odebrano im nielegalnie ziemię w czasach dyktatury Pinocheta. Przez sześć miesięcy, 50 członków klanu Hito okupowało luksusowy hotel w Hanga Roa, domagając się uznania praw do ich własności.


Santiago nie mogło długo pobłażać takiemu zachowaniu. W grudniu 2010 r. rząd chilijski wezwał wojskowych do siłowego usunięcia okupujących hotel. Pięćdziesięciu uzbrojonych członków służby policyjnej (Los Carabineros) dokonało zdecydowanej eksmisji rodziny, która zajmowała teren obiektu od sierpnia 2010. Ponad dwudziestu Hito zostało rannych. Swoje obawy wyraziło wówczas wielu międzynarodowych ekspertów, m.in. sprawozdawca ONZ ds. Praw Ludów Tubylczych, James Anaya, senator Daniel Akaka Hawaje delegowany z Samoa Amerykańskiego do Kongresu Stanów Zjednoczonych, Eni Faleomavaega oraz członków Inter-Amerykańskiej Komisji Praw, wzywając chilijskiego prezydenta, aby unikał działań zapobiegawczych o gwałtownym charakterze.

 


Według zwolenników zabudowy tego lądu, wykonanie projektu hotelu poprawiłoby surowe życie mieszkańców Rapa Nui, poprzez zwiększenie turystyki, tworzenie miejsc pracy, i dało bardzo potrzebny Wyspie gospodarczy impuls. Turystyka pozostaje numerem jeden przemysłu na Wyspie Wielkanocnej. Sami Rapanujczycy obawiają się, że masowy napływ turystów doprowadzi do ich dalszej asymilacji, zniszczenia środowiska naturalnego, a ostatecznie zniszczenia ich kultury i tradycji.


Mimo międzynarodowych rezolucji w celu ochrony rodzimych gruntów praw (takich jak Oświadczenie ONZ w sprawie praw ludów tubylczych z 2007 r., którego Chile jest sygnatariuszem) władze w Santiago wydają sie obojętne, jeśli nie wrogo nastawione, do rdzennych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej i obaw na całym świecie mających na celu zachowanie ich dziedzictwa.
 
www.saverapanui.org
 

Gra Wyspa Wielkanocna
 
 155
 
Zagraj!
 
Można Rapa Nui poznawać i tak. Pamiętajcie - zabawa zaczyna się dopiero po 20 planszy. Ocenę gry pozostawiam każdemu z Was...
 

 

 

Uchwycone bystrym okiem

109 110 111

Rapa Nui w filmie
 
hop  To m.in. na Rapa Nui toczy się akcja filmu dla dzieci "HOP". Pod jednym z posągów znajduje się najwspanialsza fabryka słodyczy. Przez trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku Wielkanocny Zając dowodzi zespołem zajączków i pisklaków, który przygotowuje wypełnione łakociami koszyczki dostarczane dzieciom na całym świecie w wielkanocny poranek.


W przeddzień przekazania przez ojca nadzoru nad fabryką następca – zajączek Zet – postanawia udać się do Hollywood, aby zrealizować swoje marzenie i zostać perkusistą. W Hollywood poznaje Freda, który niedawno został wyrzucony z pracy i który poszukuje teraz nowego sposobu na życie. Fred sam jest po przejściach, jednak nakręcony przez Zet postanawia udzielić mu pomocy.


Oto Zet, Zając Wielkanocny, potomek słynnej zajęczej rodziny, która co roku w czasie Wielkanocy przynosi dzieciom słodkie prezenty. Ale Zet ma inne plany. Chce zostać… perkusistą w zespole rockowym! Wyrusza więc z domu na Wyspie Wielkanocnej, by w wielkim świecie spełnić marzenia o karierze.  Spotyka fajtłapowatego Freda Królickiego, który pomaga Zającowi wystąpić w programie muzycznym. Fred jest nawet gotów rozdawać dzieciom wielkanocne słodycze w przebraniu Zająca!

 

 

Tymczasem na Wyspie Wielkanocnej podstępny kurczak Carlos opracowuje chytry plan przejęcia zadań Zająca. Dzieci nie dostawałyby już cukierków, tylko… ziarno dla kur! Czy Zet wraz z Fredem zdołają ocalić tradycję? A może Zet będzie jednak wolał karierę rockmana?
 
źródło: oficjalna strona filmu
http://hopfilm.pl
 


Ten film zna prawie każdy
 

228  "Rapa Nui". Choć ma swoje lata, nadal skupia uwagę. Nakręcony w 1994 r. Produkcja Kevina Costnera, gdy ten był jeszcze młody, nierozwiedziony i niesamowicie popularny. Dzieło wykonane bardzo starannie. Porusza wyobraźnię i pozwala odczuć atmosferę życia na Rapa Nui. Mimo upływu czasu ogląda go się bardzo dobrze. Na pewno przysłużył się promocji Wyspy.
 


Zwiastun:
 


 
 
Córka albo syn

 298O wyprawie na Rapa Nui marzy bohater filmu Radosława Piwowarskiego "Córka albo syn". Buduje nawet jach, którym zamierza wyruszać w tę odległą podróż. Piotr Płaksin, choć ma już 30 lat, wciąż jest niepoprawnym romantykiem. Żyje z dnia na dzień. Utrzymuje się z dorywczych prac i wierzy w rzeczy nieosiąglane.


W jego, wydawałoby się sielskie życie, wkracza jednak trudna rzeczywistość. Niespodziewanie dowiaduje się, że został ojcem. Musi teraz dokonać bardzo odpowiedzialnego wyboru: albo zrealizować młodzieńcze marzenie, albo odnależć tak niespodziewanie dziecko. Nie znajdując siły na podjęcie decyzji, Piotr ucieka na prowincję do domu swych rodziców...
 
źródło: http://www.filmweb.pl

 

 

Tancerze Rapa Nui w Czechach

 Grupa tancerzy z zespołu Tao'a, wystąpiła w czeskim odpowiedniku Idola - ČeskoSlovenská SuperStar. Ciekawscy mogą kliknąć na ten link.

 Swoje umiejętnośœci reprezentuje prawdopodobnie najbardziej znany tancerz i muzyk z tego składu - Vaenga Teao. To już nie pierwsza wizyta artystów z Rapa Nui w Czechach. W zeszłym roku inny zespól, Tautanga, występował u naszych południowych sąsiadów na festiwalach Strážnice i Frýdek-Místek. Szkoda, że nie u nas.

 

Z wizytą w Polsce

 Rapanujczycy raz już odwiedzili nasz kraj. Nie była to jednak zbyt długa wizyta. Można powiedzieć, że wpadli do nas po sąsiedzku. Na szczęście była tam Telelwizja Kłodzka, która wszystko nakręciła. Delegacja z Wyspy Wielkanocnej odwiedziła ...jedną ze smażalni na terenie Kudowy-Zdroju. O to relacja z tego wydarzenia klik klik.

 

Piosenka


Młodzieżowo, romantycznie, samotny jak Rapa Nui pośród Pacyfiku...gra zespół Verba.

 


 
posłuchaj:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


 Budzę się i głowa boli mnie jakbym z kimś się bił
Znów zasnąłem krzywo oglądając film
To nieliczna już atrakcja w moim życiu
Samotny jak Rapa Nui pośród Pacyfiku
Leżę sam jakbym miał tu skonać
Ta choroba serca to miłość niespełniona
Nie rozklejaj się wmawiam sobie na siłę
Wspominam ciebie moją byłą dziewczynę
Było między nami trochę spięć i kłótni
Ale gdybyś była tu nie byłbym tak smutny
Pamiętam jak szedłem na tamto spotkanie
Gdybym teraz mógł cofnąć się w czasie
Dziś jedynie powspominać mogę
Pozostało nagranie jak byliśmy nad morzem
Zawsze było idealnie między nami
To nasz związek w paru słowach opisanych
Ref:
Ten deszczowy dzień przypomina
Że jeszcze dawno tu byłaś
Ten deszczowy dzień przypomina
To ile dla mnie znaczyłaś
Pamiętam jak przyniosłem tobie kilka róż
Przywitałaś mnie mówiąc nie jesteśmy razem już
Nawet nie wierz jak to zabolało
Świat mi się zawalił nie wiedziałem co się stało
Nie rozumiałem czemu to zrobiłaś
Przecież tak się starałem najważniejsza dla mnie byłaś
Zrobiłaś jak ktoś zupełnie obcy
Tu nie ma miejsca dla ciebie odejść bezkres nocy
Chciałem wierzyć że to miłość nie warta łez
Cała przeszłość fałszywa jest
Wracałem pieszo tracąc zdrowy rozsądek
Ledwo ominąłem jakiegoś pijanego kierowcę
Nazajutrz dowiedziałem się od twojej siostry
Że to był żart tylko trochę za mocny
Chciałaś to odkręcić i pobiegłaś za mną
Ale roztrzęsiona nie widziałaś jak nadjeżdża rozpędzone auto
Ref:
Ten deszczowy dzień przypomina
Że jeszcze dawno tu byłaś
Ten deszczowy dzień przypomina
Co ile dla mnie znaczyłaś 2x
 
 

Przyjedźcie do nas...Wyspa Wielkanocna jakiej nie znacie:)
 

 

Rapa nui na znaczkach pocztowych

303 304 305

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama