Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

302  Bardzo mocnym akcentem zakończyła się wizyta prezydenta Chile na Rapa Nui. Sebastián Piñera przebywał na tym niewielkim lądzie wraz żoną, Cecilią Morel, od 2 do 4 listopada 2012 r. Na zakończenie swojej podróży ogłosił pakiet trzech projektów, "które mają przenieść Wyspę Wielkanocną w przyszłość, przy poszanowaniu jej historii". Można mówić o przełomowym znaczeniu programu, gdyż zmierza on także do odzyskania archeologicznego bogactwa tej Wyspy. A więc tego, co ręką ludzką udało się tam zniszczyć.

W trakcie uroczystości Sebastián Piñera zaznaczył, że realizacja wszystkich trzech projektów zotała uzgodniona z starszymi społeczności Wyspy. Plany te dotyczą dalszego rozwoju parku Motu Motiro Hiva Marine, którego bioróżnorodność czyni go wyjątkowym w świecie. Kilka fundacji ma zadbać przede wszystkim o ochronę tego naturalnego bogactwa. Zwłaszcza na dnie morza, gdzie istnieje realne pasmo górskie łączące Rapa Nui z wyspą Sala y Gómez (leży ok. 415 km na wschód od Wyspy Wielkanocnej - dop. autora).

 

Celem drugiego projektu jest ekologiczny odzysk tego co na Rapa Nui zniszczono. Ma on położyć kres degradacji środowiska i odzyskania rodzimych drzew i roślin. Chodzi m.in. o roślinę toromiro, która niemal wymarła. Udało się ją jednak uratować i znów może rosnąć na Wyspie. To samo dotyczy krzewów macoy.  


Trzeci projekt będzie zmierzał do rekonstrukcji, a zarazem ochrony niezwykle bogatej architektury Rapa Nui, kultu przodków, bardzo symbolicznej kultury, która sięga tysięcy lat. Zapowiedź prezydenta złagodzi też nieco niepodległościowe żądania Rapanujczyków i być może stłumi liczne protesty.


Warto zaznaczyć, że plany rozpisano na dwieście lat. Tak dużo czasu potrzeba na pewno, by przywrócić naturalny stan środowisku. Sebastián Piñera stwierdził, "że mieszkańcy Wyspy będą mogli być dumni  ze swojej wspaniałej, bogatej kulturowo przeszłości. Jednocześnie bez obaw będą mogli spojrzeć w przyszłość, wiedząc że na ich dziedzictwo będzie chronione i szanowane. Będą również mogli dokonać postępu i skorzystać z możliwości, które pojawiają się".
 
Trzy projekty:
 
Motu Motiro Hiva Marine Park to specyficzny, ograniczony obszar. Jego zadaniem jest zachowanie ekologicznych jednostek, którymi interesuje się nauka. Zapewnia on ochronę i utrzymanie różnych gatunków wodnych w ich naturalnym środowisku. Na jego terenie zabronione są jakiekolwiek działania niezwiązane z obserwacją, czy badaniami naukowymi. Zgodnie z ogólnym prawem zrównoważonego rybołówstwa i akwakultury.
Odnowa ekologiczna Rapa Nui ma stać się wizytówką ekologicznego ożywienia na świecie. Inwestycja, która pochłonie ponad 6 500 mln chilijskich pesos, zakłada m.in. posadzenie 280 000 roślin rocznie przez najbliższe pięć lat. Działania te będą dotyczyły trzech grup roślin: rodzimych, które nadal istnieją na Wyspie; rodzimych, które całkiem wyginęły; i egzotycznych, którymi zainteresowana jest miejscowa ludność.

Wreszcie odzyskanie dziedzictwa Matanarahu ma polegać na umocnieniu klifu, na którym umieszczono jeden z najbardziej charakterystycznych petroglifów w dawnym centrum kultu Orongo. Pozwoli to na bezpieczne zwiedzanie tego miejsca, i co najważniejsze, zmniejszy ryzyko erozji.

 

źródło: www.gob.cl

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama