Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

442Ponad 50 000 aluminiowych puszek, 4500 pudełek typu Tetra Brik (kartoniki, w których u nas sprzedaje się najczęściej mleko i soki - dop. autora), 2200 butelek plastikowych, 250 opon i cztery metry sześcienne pokruszonego szkła użyto do budowy pierwszego zielonego domu na Wyspie Wielkanocnej, znanego teraz jako "Eko-zając". Budynek ma powierzchnię 75 metrów kwadratowych.

przeczytaj oryginalny artykuł 443

Zieloną Inicjatywę zorganizowało chilijskie ministerstwo rozwoju regionalnego i energii, przy współpracy producenta napoju Coca-Cola. Partnerzy starają się przyczynić do zbierania i ponownego wykorzystania odpadów na tym niewielkim lądzie. Akcja ma kształtować świadomość ekologiczną wśród lokalnej ludności oraz promować samowystarczalne technologie.

Fundamenty domu powstały z odnalezionych na wyspie starych opon, które wypełniono szkłem, a następnie zalano betonem. Wewnętrzne ściany są wykonano z plastikowych butelek, które nie mogą być poddane recyklingowi. Na zewnątrz, niczym cegły, przymocowano puszki po napoju, sprasowane w stałe bloki. Do budowy dachu wykorzystano opakowania Tetra Brik, które w wyniku skomplikowanego procesu stają się wodoodporne.

Projekt cieszy władze w Santiago. Tamtejsza minister środowiska, Maria Ignacia Benitez, zapowiedziała że w zielonym domu będą organizowano różnego rodzaju imprezy promujące ekologię. Wydarzenia te będą kierowano głównie do najmłodszych mieszkańców Rapa Nui. "Jako rząd jesteśmy przekonani, że to dzieci i młodzież są prawdziwym motorem do tworzenia środowiska kultury w naszym kraju" - powiedziała pani minister.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama