Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

448"Istnieje niewielka szansa na korzystne orzeczenie w tej sprawie" - uważa prawnik reprezentujący Parlament Rapa Nui w procesie o odzyskanie przez tę wyspę niepodległości. Organizacja złożyła kilka miesięcy temu pozew w II Sądzie Cywilnym w Valparaiso. Domaga się odstąpienia od traktatu z 1888 r., na mocy którego Rapa Nui została przyłączona do Chile.

Adwokat Osvaldo Galvez uważa, że rozpatrywanie wniosku przez sąd potrwa około dwóch miesięcy. Przekonuje, że jeśli nie powiedzie im się w pierwszym podejściu, będą o swoje prawa walczyć dalej. Na pewno złożą odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Valparaiso, a jak trzeba będzie to i do Sądu Najwyższego, Komisji Praw Człowieka lub Międzynarodowego Trybunału w Hadze.

Rapanujczycy będą mieli się z czego utrzymać. Po uzyskaniu niezależności, sami zamierzają administrować ośrodkami ceremonialnymi oraz terenem parku i czerpać z tego korzyści finansowe. Dziś tymi obiektami kieruje fundacja CONAF, działająca przy chilijskim ministerstwie rolnictwa. Dochody z tej działalności w większości trafiają do Santiago. Nie wiele przy tym dostaje się miejscowej ludności.

 

źródło: www.biobiochile.cl

zdjęcie: Joanna Przetocka

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama