Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

453Kluczem do zrozumienia kultu Człowieka Ptaka rozpowszechnionego na Wyspie Wielkanocnej jest znaczenie pozycji społecznej w tej populacji. Hierarchizacja grupy była głównym powodem konfliktów na Rapa Nui. Także dlatego, że miejsce w strukturze społecznej po prostu się dziedziczyło. Mniej szlachetnie urodzeni musieli o silniejszą pozycję zabiegać. Taka sztuka udawała się na przykład najdzielniejszym wojownikom - matato'a - którym przypisywano dodatkowo posiadanie siły vuva. Mężczyzna, który stawał się Człowiekiem Ptakiem - tangata manu - zdobywał najsilniejszą pozycję w porządku społecznym.

Warto zaznaczyć, że ten rytuał posiadał silne symboliczne elementy, które odnajdziemy w obrzędach religijnych w innych częściach świata. Przede wszystkim są to: śmierć i zmartwychwstanie. Obrazuje je już sam wizerunek tangata manu, malowanego w pozycji embrionalnej. Dalej pojawiają się: zejście do oceanu (który określany jest jako Wielka Matka), ukrywanie się w jaskiniach (jak w łonie matki), ofiary ludzkie, poród i izolacja (symboliczna śmierć), w końcu powrót do społeczeństwa (zmartwychwstanie).

Takie rozważanie odnajdziemy m.in. w najnowszej książce poświęconej Wyspie Wielkanocnej, wydawnictwa Lunwerg. Redakcja promuje ją jako jedną z najpiękniejszych książek, które zostały opublikowane do tej pory na Rapa Nui. Przyczynić miały się do tego niezwykłe zdjęcia autorstwa hiszpańskiego fotografa Tony'ego Catany. Prestiżu dodają jej również mistrzowsko napisane komentarze amerykańskiego archeologa Georgia Lee, który jest wiceprezesem Fundacji Wyspy Wielkanocnej, a od 1986 redaktorem i dyrektorem Rapa Nui Journal, międzynarodowej publikacji, wydawanej kwartalnie, poświęconej archeologii i antropologii tego zakątka Polinezji. Georgia Lee jest również pracownikiem naukowym Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i Muzeum Historii Naturalnej w Santa Barbara.

Czy to niezbędna książka w bibliotece wszystkich zainteresowanych historią Wyspy Wielkanocnej?

 

źródło: http://islasdelpacifico.wordpress.com

 

www.douglas-shop.pl

 

Komentarze   

 
0 #1 online school tips 2017-04-15 02:15
If you would like to improve your know-how just keep visiting this
web page and be updated with the most up-to-date news posted here.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama