Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

 79 Gdy my zaczynamy myśleć o wakacyjnym wyjeździe na Rapa Nui mamy środek pory deszczowej. Nienajlepsza to pora do odwiedzin Wyspy, chyba że lubimy porządnie się zmęczyć. Każdego roku na początku czerwca rozgrywanych jest tam kilka imprez sportowych dla prawdziwych twardzieli, m.in. maraton, triathlon oraz wyścig rowerów górskich.

 

Czytaj więcej...

82  Z pewnością było to ważne wydarzenie w historii światowego futbolu. FIFA nazwała ten mecz "Game of the Century". 5 czerwca 2009 r. w profesjonalnym pojedynku  zmierzyły się drużyny Colo Colo z Santiago i Rapa Nui. Piłka nożna oficjalnie przybyła na Wyspę Wielkanocną.

 

 

Czytaj więcej...

60  Na Rapa Nui rozegrano pierwsze w 2011 roku zawody Red Bull Cliff Diving. Rywalizowało ze sobą 12 skoczków z całego świata. Warto dodać, że zawodnicy spadają w dół z prędkością ok. 85 km/h. Pokonanie 27 metrów zajmuje im niecałe 3 sek.

 

Czytaj więcej...

301  Sebastián Piñera odwiedził Rapa Nui (31.10.2012). Podróżujący z małżonką prezydent Chile otworzył uroczyście nowy szpital na południu Hanga Roa. W swoim przemówieniu przypomniał, że budowę nowoczesnej placówki medycznej obiecał mieszkańcom Wyspy w trakcie swojej kampanii wyborczej. Teraz słowa dotrzymał.

Czytaj więcej...

302  Bardzo mocnym akcentem zakończyła się wizyta prezydenta Chile na Rapa Nui. Sebastián Piñera przebywał na tym niewielkim lądzie wraz żoną, Cecilią Morel, od 2 do 4 listopada 2012 r. Na zakończenie swojej podróży ogłosił pakiet trzech projektów, "które mają przenieść Wyspę Wielkanocną w przyszłość, przy poszanowaniu jej historii". Można mówić o przełomowym znaczeniu programu, gdyż zmierza on także do odzyskania archeologicznego bogactwa tej Wyspy. A więc tego, co ręką ludzką udało się tam zniszczyć.

Czytaj więcej...

306  Znana pianistka Mahani Teave zamierza utworzyć na Wyspie Wielkanocnej pierwszą Szkołę Artystyczną. Projekt uzyskał już akceptację Ministerstwa Kultury Wyspy i wsparcie miejscowego kośœcioła katolickiego. To jednak początek długiej drogi i wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.

 

Czytaj więcej...

294W jednym z wydań "The New York Times" mogliśmy przeczytać relację z Rapa Nui. Artykuł otwiera zdjęcie mieszkańca Wyspy, który zamieszkał w jednej z jaskiń. Jego zdaniem rząd Chile okrada ich własność i zabiera ziemię, która należała do ich przodków.

 
przeczytaj oryginalny artykuł 295 

 

Czytaj więcej...

296Rzeki atramentu już zużyto, by opisać historię i tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Te opowieści są jednak nieco zniekształcone, gdy z koncentrują się przede wszystkim na moai. Tymczasem Rapa Nui to coś więcej...
 
przeczytaj oryginalny artykuł 297

Czytaj więcej...

368Wiele z tych zdjęć ma grubo ponad sto lat. Część z nich wykonał William J. Thomson, który na Rapa Nui przypłynął na statku U.S.S. Mohican. Jego wyprawę sfinansował Instytut Smithsonian w Waszyngtonie, dla którego naukowiec prowadził badania archeologiczne.

 

 

Czytaj więcej...

429Biuro ds. Indian Wyspy Wielkanocnej przekazało Akademii Językowej Rapa Nui 90 egzemplarzy książki „Mowa Rapa Nui, żywy język". Łącznie dwa tysiące tych podręczników trafi do bibliotek, szkół i mieszkańców wyspy. Inwestycję, wartą prawie 10 milionów pesos sfinansował Fundusz Edukacji i Kultury CONADI.

Czytaj więcej...

430Wywiad z Viki Haoa Cardinali, wykładowcą i pedagogiem Rapa Nui.

Mary Virginia Haoa jest jednym z założycieli Akademii Języka Rapa Nui. Kieruje również Programem Immersion, który zakłada naukę języka ojczystego dla dzieci wieku przedszkolnym, aż do czwartej klasy szkoły podstawowej. Krajowa Rada Kultury i Sztuki w Chile, który działa pod auspicjami UNESCO, przyznała jej tytuł Living Human Treasure 2012. W ten sposób doceniono jej starania w podtrzymywaniu tradycji i mowy, poprzez pisanie tekstów o przyrodzie, historii, poezji i opowiadań w języku Rapa Nui. To fragment tej rozmowy.

Czytaj więcej...

431Mieszkańcy Rapa Nui alarmują! Kolonie koralowe wokół wyspy są coraz rzadsze. Do ich degradacji przyczynia się niekontrolowany proces ekstrakcji, a także wykorzystywania zasobów dna morskiego w rzemieślnictwie.

przeczytaj oryginalny artykuł 432

 

 

Czytaj więcej...

434Ciekawy reportaż z Rapa Nui zaprezentowała telewizja Al Jazzera. Autorzy dokumentu przedstawiają tajemniczą, a jednocześnie bardzo bolesną historię wyspy. Przypominają m.in. rok 1888, kiedy to Chile zaanektowało ten niewielki ląd, jednak nie interesowało się zupełnie jego mieszkańcami.

zobacz, przeczytaj433

Czytaj więcej...

435„Większość Rapanujczyków opowiada się za niepodległością Wyspy” – zakomunikował przewodniczący parlamentu Rapa Nui Leviante Araki. Oświadczenie takie wygłosił podczas spotkania z Jacqui Drollet, przewodniczącym Zgromadzenia Polinezji Francuskiej. Gremium to zrzesza przedstawicieli Wysp: Cooka, Niue, Samoa, Samoa Amerykańskiego, Tonga, Tuvalu oraz Wallis i Futuna, gdzie równie silne są tendencje niepodległościowe. Celem tej grupy jest podejmowanie wszelkich inicjatyw, które wspierają wzmocnienie więzi między zgromadzeniami parlamentarnymi obszaru Polinezji.

 

Czytaj więcej...

437Każda nazwa ma swoje znaczenie. Symbolika określenia "pępek świata", stosowanego do dziś na Rapa Nui, ma bardzo głębokie korzenie. Mieszkańcy tej wyspy, tak bardzo oddalonej od zamieszkanej ziemi, byli przekonani, że znajdują się najbliżej nieba.

 

 

 

Czytaj więcej...

439Producentem, który zamierza zrealizować na Rapa Nui "reality show" jest Nicholas Quesille. Przedsiębiorca rozpoczął negocjacje w celu nabycia odpowiednich uprawnień. W tym celu na początku marca spotkał się z lokalnymi władzami wyspy. Edgard Hereveri, prezes Izby Turystyki Wyspy Wielkanocnej, stwierdził "że choć Rapa Nui potrafi doskonale promować się sama, nie zaszkodzi by jej wyjątkową kulturę prezentować także w ten sposób". Jak wiadomo jego poglądu nie podzielają tubylcy.

Czytaj więcej...

440Ranking opracował portal turystyczny TripAdvisor, na podstawie opinii uzyskanych od tysięcy ludzi na całym świecie. Co roku przyznaje on też nagrody Traveller Choice. W tym samym zestawieniu inna chilijska wyspa, Chiloé, uplasowała się na siódmym miejscu.

 

 

Czytaj więcej...

442Ponad 50 000 aluminiowych puszek, 4500 pudełek typu Tetra Brik (kartoniki, w których u nas sprzedaje się najczęściej mleko i soki - dop. autora), 2200 butelek plastikowych, 250 opon i cztery metry sześcienne pokruszonego szkła użyto do budowy pierwszego zielonego domu na Wyspie Wielkanocnej, znanego teraz jako "Eko-zając". Budynek ma powierzchnię 75 metrów kwadratowych.

Czytaj więcej...

444Ochrona głównych zasobów rybnych, ochrona dziedzictwa przyrody i wzmocnienie edukacji ekologicznej. Dodatkowo rozwój turystyki, nurkowania, czy żeglarstwa - to tylko niektóre z korzyści, które mogą wyniknąć z utworzenia na Rapa Nui rezerwatu morskiego.

Miałby on powstać naprzeciwko miasta Hanga Roa, w zatoce ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Jego powierzchnia ma wynosić 1300 km2. To jedno z priorytetowych założeń zapisanych w programie rozwoju Wyspy Wielkanocnej, który zatwierdził rząd prezydenta Sebastiána Piñery. Zakłada on m.in. opracowanie zrównoważonych połowów i ochrony tego niezwykłego ekosystemu.

Czytaj więcej...

445Całkowita wartość inwestycji to 130 mln dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na przeszkolenie i zatrudnienia 12 nauczycieli, którzy będę młodzież uczyć języka Rapa Nui. Projekt ma przede wszystkim uchronić mowę wyspiarzy przed wyginięciem.

Program obejmie ponad 120 dzieci, od wieku przedszkolnego do czwartej klasy szkoły podstawowej. Ma uczniów oswoić z językiem ojczystym. To innowacyjny, a zarazem pilotażowy projekt. W jego ramach, w czerwcu 23 dzieci z miejscowej szkoły Vega Lorenzo Baeza poleci na Tahiti, gdzie wraz ze swoimi rówieśnikami poznawać będą kulturę i tradycje sąsiedniej wyspy.

Czytaj więcej...

446Przewodniczący Parlamentu Rapa Nui, Leviante Araki, oświadczył w mediach, że "wszelkie przepisy uchwalone przez Chile, obowiązującego na terytorium Wyspy do dnia dzisiejszego, naruszają podstawowe prawa jej pierwotnych mieszkańców". Powołuje się przy tym na niepublikowane dokumenty badacza Miguela Fuentesa, opracowania wydziału archeologii i historii na Uniwersytecie w Chile, dotyczące przede wszystkim okresu działalności przedsiębiorstwa eksploatacyjnego.

Czytaj więcej...

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama