Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

59

Fauna i flora

  Wyspa leży w tak dalekim oddaleniu od jakiegokolwiek lądu, że dla zwierząt nie możliwe jest pokonanie takiego dystansu. Mieszkańcy Rapa Nui wierzą, że Hoto Matu’a, pierwszy król, który przybył na wyspę i razem ze swoimi ludźmi ją zasiedlił, przywiózł ze sobą wszystko co było im potrzebne do przeżycia, łącznie z muchami! Ponieważ nie ma tam pszczół, więc kwiaty zapylają muchy:).

Czytaj więcej...

313

Mieszkańcy

  Nie przyłączę się do dyskusji, która ma rozstrzygnąć, kiedy Wyspa została zasiedlona. Nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. Jedno jest pewne, jej mieszkańcy przemierzali oceany na długo przed przybyciem na Rapa Nui białego człowieka. Wybrzeże Ameryki Południowej, do którego docierali przed wiekami, wydawało się im końcem świata. Szybko wracali do siebie, uznając ląd - miejsce gdzie kończy się woda i po którym biegają zwierzęta, których nie da się złowić - za nie nadający się do życia.

Czytaj więcej...

slajd5Życie na wyspie 

  Trudno uwierzyć, że aż do roku 1965 rdzenni mieszkańcy wyspy byli zamknięci w jedynej na Rapa Nui osadzie, Hanga Roa. Nie mogli opuszczać murów między, którymi się znaleźli. Wielu z nich, głównie tych starszych, nie zna swojej ojczyzny! Nigdy nie byli w jej pozostałych częściach!!! To na szczęście się zmieniło. Dziś Hanga Roa to miasto wolnych ludzi. Nadal samotne na Wyspie Wielkanocnej i jej stolica.  

Czytaj więcej...

30 Moai, czyli kolosy

  Z posągami moai łączy się bardzo ściśle kult zmarłych. Warto zatem zastanowić się, dlaczego mieszkańcy Rapa Nui wykonywali te gigantyczne figury, skoro oddawanie czci przodkom to dla nich chleb powszedni. A nie zawsze budowa posągów zajmowała im tyle czasu. Po okresie stawiania olbrzymów nastąpiła zmiana. Wierzenia i obrzędy zdominował kult „człowieka ptaka”. Następnie na Wyspę przybyli misjonarze katoliccy, z nową religią.

Czytaj więcej...

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama