Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

73Tajemnica kamiennych posągów

Wyspa Wielkanocna światową sławę zdobyła dzięki posągom moai. Kamienne kolosy zdumiały już pierwszych europejskich odkrywców, Holendrów, którzy dotarli do tej samotnej, niewielkiej wysepki  w niedzielę Wielkiej Nocy  1722 r.

Czytaj więcej...

162Tu rodziły się kamienne olbrzymy

Ogromną większość słynnych posągów moai na Wyspie Wielkanocnej wykuto w tufie wulkanicznym w kamieniołomie Rano Raraku, gdzie do dzisiaj można podziwiać pozostałości zdumiewającego warsztatu rzeźbiarskiego na stokach wygasłego wulkanu.

 

Czytaj więcej...

360Czy te posągi same chodziły?

Od dawna badacze zastanawiają się, w jaki sposób transportowano posągi moai na Wyspie Wielkanocnej. Pytanie intrygujące, gdy pomyśleć, że Rapanujczycy przemieścili tak wiele kamiennych olbrzymów na znaczne odległości przy pomocy tak nielicznej liczby ludzi i środków, iż żadna inna społeczność w świecie na tym polu nie wytrzymuje z nimi konkurencji.

Czytaj więcej...

97Czy Rapanujczycy popełnili ekologiczne samobójstwo?

Gdy przed ośmioma wiekami Wyspę Wielkanocną zasiedlili Polinezyjczycy, był to wówczas zakątek porośnięty ogromnymi palmami Jubaea i bujną roślinnością. Przybysze wznosili kamienne platformy ahu i rzeźbili wielkie posągi moai, będące pomnikami zmarłych wodzów.

 

Czytaj więcej...

102Śmierć przyszła z zewnątrz

Wyspę Wielkanocną często postrzegano jako przykład katastrofy ekologicznej spowodowanej przez człowieka. Uważano, że tubylcy lekkomyślnie ogołocili wyspę z drzew, czym sami na siebie wydali wyrok.

 

Czytaj więcej...

424Unikalne pismo rongo rongo

Wyspa Wielkanocna zdobyła sławę głównie dzięki posągom moai. Jednakże ten skrawek ziemi zagubiony w bezmiarze Pacyfiku zadziwił świat również pismem rongo rongo. Gdy w drugiej połowie XIX wieku badacze dowiedzieli się, że na Rapa Nui (polinezyjska nazwa wyspy) istnieją drewniane tabliczki pokryte tajemniczymi hieroglifami, ogarnęło ich zdumienie.

Czytaj więcej...

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama