Rapa Nui

Tradycja Kultura Współczesność

 Jest za horyzontem taka wyspa...

Z Dzienniczka Stephanie E. Pauly

 

Kryzys na Rapa Nui.
W tej chwili Wyspa Wielkanocna, jak i cały świat przeżywa kryzys gospodarczy. Dotknął on także Chile, do którego oficjalnie Rapa Nui należy.

Czytaj więcej...

Jestem bardzo szczęśliwa, że tu żyję. Chciałabym tu umrzeć i być pochowana w tej ziemi, która jest dla mnie jak Matka.
Czego może nas nauczyć kultura Rapa Nui? Po pierwsze, nie mówić o upływie czasu! Dla nich czas został Ci dany w momencie, kiedy się urodziłeś. I powiedzenie komuś „nie mam czasu” jest wielką obrazą.

Czytaj więcej...

Książki nadal stanowią centralną część mojego domu.
Jest ich bardzo wiele. Każdego przyjeżdżającego do mnie turystę z Niemiec pytam, czy ma jakąś książkę, którą mogłabym od niego dostać.

Czytaj więcej...

Takie historie opowiadali mi wcześniej mieszkańcy Rapa Nui. Mam też swoje doświadczenie związane z festiwalem Tapati. Było to mniej więcej 10 lat temu.
Nadszedł czas festiwalu. Był to jednak bardzo ciężki okres. Przez miesiąc nie padał deszcz i wszystkim dokuczał brak wody.

Czytaj więcej...

Wyspę zamieszkuje kilka plemion. Każde z nich czci swoich przodków. Członkowie jednej rodziny nie mogą przebywać, a nawet spać na terenie innego klanu.
Pytanie, skąd takie surowe reguły? Jest to związane z pewną legendą.

Czytaj więcej...

Fatalne zauroczenie.
Miałam taki przypadek. Przyjechała do mnie znajoma z Niemiec. Na Wyspie przebywała kilka dni, a następnie wróciła do swojego partnera, który czekał na nią w Santiago de Chile. W momencie, w którym wysiadła z samolotu, okazało się, że on nie może się do niej zbliżyć w żaden sposób. Nawet dotknąć. Czuł do niej silną niechęć, wręcz wstręt.

Czytaj więcej...

Nie ma tu żadnego specjalnego okresu w ciągu roku, jak nasze Święto Zmarłych, poświęconego kultowi zmarłych.  Przodkowie są częścią ich codziennego życia.

Czytaj więcej...

Halloween też mamy na Wyspie. Pojawił się gdzieś dwa lata temu.

Jest to oczywiście zapożyczenie, tak jak w Polsce czy w innych krajach Europy, do których święto to powróciło w zamerykanizowanej formie.

Czytaj więcej...

Reklama
www.douglas-shop.pl

Patronat

Reklama